Ako si vybrať kvalitný elektrický mlynček na obilie
Múka, ktorú si zakúpite zabalenú v obchode, prechádza počas výroby procesmi, ktoré ju zbavujú dôležitých látok. Nájdete v nej len minimálne množstvo vitamínov a vlákniny, ktoré obsahovali pôvodné zrná pšenice alebo aj iných obilnín. Aby ste si zabezpečili múku, ktorá je nielen chutná, ale aj prospieva zdraviu, môžete si ju namlieť sami. Pomôže vám v tom elektrický mlynček na obilie.
Kritériá pre výber kvalitného elektrického mlynčeka
Elektrický mlynček na obilie dokáže zomlieť takmer všetky obilniny, pomeliete na ňom pohodlne aj strukoviny. Všetky živiny pritom zostanú zachované. V porovnaní s ručným mlynčekom získate tiež možnosť mať k dispozícii vlastnú, čerstvú múku len za zlomok času a námahy. Aby ste si zaobstarali model, ktorý vám bude vyhovovať po všetkých stránkach, pri výbere porovnajte niekoľko parametrov.
Elektrické mlynčeky na obilie – obľúbené produkty
Výkon motora
Odpoveď na to, aký výkon motora bude pre vás postačujúci, závisí od toho, čo všetko budete chcieť pomlieť. Iný výkon budete potrebovať na mäkšie zrná, ako sú špalda, raž a ovos, iný na tvrdšie, medzi ktoré radíme cícer, kukuricu, ryžu či šošovicu. Na mletie strukovín, kukurice a ryže je potrebný výkon motora minimálne 360 W, na mäkké zrná postačí nižší výkon.
Zvážiť bude potrebné aj množstvo múky, ktorú by ste chceli získať za 1 minútu. Tu platí pravidlo, že čím vyšší bude výkon motora, tým viac múky nameliete za rovnaký čas. Aby ste si to vedeli predstaviť v praxi — motor s 250 – 360 W namelie za minútu približne 100 g múky.
Do domácnosti, v ktorej sa často pečie vo väčších množstvách alebo ak svoje produkty aj predávate, budete potrebovať zariadenie s výkonom minimálne 600 W.
Mlecie kamene
Mlecie kamene v elektrickom mlynčeku na obilie môžu byť kamenné alebo oceľové. Rozdiel medzi nimi je nasledovný:
Oceľové kamene — režú zrno mikroskopicky, pričom nedochádza k drhnutiu medzi dvoma kameňmi. Znamená to, že zrno bude nasekané celkom nadrobno, ako keby ste ho sekali pomocou mixéra.
Mlecie kamene z kameňa — vyrobia jemnejšiu múku. K obiliu môžete pridať tiež malé množstvo olejnatých semien, ako sú mak či ľan. Môžete sa stretnúť s dvoma typmi kameňov.
- Mlecie kamene z prírodného kameňa, ktoré však vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Nepoteší vás ani ich vyššia cena.
- Mlecie kamene z korundovej keramiky. Vyznačujú sa vysokou kvalitou a extrémnou odolnosťou. Korundová keramika je pri výrobe vypálená do želaného tvaru, pričom má podobné vlastnosti ako prírodný kameň. Výhodou sú tiež ich samoostriace schopnosti.
Výmena mlecích kameňov
Keď vyberáte elektrický mlynček na obilie, nezabudnite sa informovať o spôsobe výmeny mlecích kameňov. Tento údaj je dôležitý, ak chcete mlieť aj korenie. Zabezpečíte tak, že vaša múka nenapáchne jeho arómou. Možnosť výmeny skontrolujte aj v tom prípade, ak má niektorý z členov vašej domácnosti celiakiu. Budete tak môcť mlieť bezlepkovú múku bez rizika, že sa do nej dostanú zvyšky iných obilnín.
Materiál tela mlynčeka
Elektrické mlynčeky na obilie majú telo vyhotovené z dreva. Pri nákupe vám odporúčame skontrolovať aj jeho pôvod. Ak hľadáte kvalitu, malo by pochádzať od certifikovaných dodávateľov. Kúpou takéhoto produktu zároveň podporíte zodpovedné hospodárenie s lesmi.
Možnosti nastavenia a ovládanie
Možnosť nastavenia rôznych stupňov mletia vám umožní pripraviť presne takú múku, ako chcete. Dôležitá je tiež jednoduchosť ovládania mlynčeka, aby ste sa pri práci zbytočne nezdržovali zložitou obsluhou. Informujte sa aj o spôsobe čistenia.
Kombinované mlynčeky
Zaobstarať si môžete tiež kombinovaný elektrický mlynček na obilie, ktorý vám umožní vyrobiť si doma aj vlastné obilné vločky. Mlynček a vločkovať v jednom využijete tiež na drvenie olejnín.
Rozdiel medzi lacnými a drahšími elektrickými mlynčekmi
Tak ako je tomu aj pri iných spotrebičoch, medzi elektrickými mlynčekmi na obilie nájdete rozdiely v cene. Lacné modely sú spravidla menej kvalitné, nevýhodou môže byť tiež používanie oceľových kameňov na mletie. Pri ich kúpe síce ušetríte, výsledkom však môže byť nižšia spokojnosť.
Ak hľadáte mlynček na obilie, ktorý vám bude spoľahlivo slúžiť mnoho rokov, siahnite radšej po drahších modeloch. Odmenou za vyššiu investíciu vám bude spoľahlivý spotrebič, pri ktorom sa budete môcť spoľahnúť na bezproblémový chod. Pomôcť sa zorientovať pri výbere vám môže aj dĺžka poskytovanej záruky. Na kvalitné produkty môže dať výrobca záruku dokonca až 12 rokov.
Funkcie, ktoré by mal mať dobrý elektrický mlynček
Elektrické mlynčeky na obilie vám poskytnú pohodlie pri mletí vlastnej múky, ktorá bude bohatá na vlákninu, minerály a vitamíny. Aby ste boli spokojní s jemnosťou mletia, skontrolujte, či sa dá na mlynčeku nastaviť. Zaujímať by ste sa mali tiež o možnosť výmeny kameňov.
Dobrý elektrický mlynček by nemal vyžadovať zložitú obsluhu ani starostlivosť, výhodou je tiež tepelná poistka na ochranu motora. Tá zabráni prehriatiu motora pri dlhšom mletí tak, že mlynček automaticky vypne.
Tipy na kvalitný elektrický mlynček
Oslovila vás možnosť mlieť doma čerstvú múku? Na záver článku vám prinášame tip na elektrický mlynček na obilie od overenej značky.
MLYNČEK FIDIBUS MEDIUM 360W KOMO
Elektrický mlynček na obilie FIDIBUS MEDIUM 360W KOMO dokáže pomlieť obilniny, strukoviny, kávu, sušenú zeleninu, huby aj korenie. Vyrobený je z masívneho bukového dreva, ktoré je ošetrené ľanovým olejom. V jeho vnútri sa ukrýva motor s výkonom 360 W a samoostriace kamene zo zmesi keramiky a korundu.
FIDIBUS MEDIUM 360W KOMO zomelie za jednu minútu až 100 g surovín. Hrúbka mletia sa dá regulovať otáčaním násypky, pričom si môžete zvoliť veľmi jemnú múku, krupicu aj polenie zrna. Disponuje tiež tepelnou poistkou na ochranu motora. Výrobca vám navyše poskytne záruku na mlynček až 12 rokov.