domaci olej

Ako vybrať kvalitný lis na oleje a extrahovať olej sám doma

Prečo si svojpomocne nepripraviť čerstvý domáci olej? Čerstvý a za studena lisovaný má oproti tomu z veľkovýroby mnoho výhod. Je zdravší, chutnejší a tiež lacnejší. Domáce extrahovanie oleja je navyše zero waste. „Odpad“, ktorý pri jeho príprave vznikne, môžete využiť na obohatenie domáceho chlebíka alebo koláčov. Zaujali sme vás? Potom budete určite chcieť vedieť, ako si vybrať kvalitný lis na olej.

Kritériá pre výber kvalitného lisu na oleje

Keď vyberáte lis na olej, mali by ste porovnať niekoľko parametrov, ktoré vám pomôžu vybrať model presne podľa vašich potrieb. Ako prvé sa zamerajte na veľkosť a výkon lisu, rovnako by vás mala zaujímať maximálna doba nepretržitej prevádzky. 

Pred tým, ako pristúpite k porovnávaniu, zodpovedajte si na nasledujúce otázky: Plánujete lisovať často? Konzumujete olej len vy alebo ho budete pripravovať pre viacčlennú rodinu? Od vašich odpovedí budú závisieť požadované hodnoty spomínaných parametrov. Platí pritom jednoduché pravidlo. Čím viac oleja budete potrebovať, tým vyšší výkon, väčšiu veľkosť a dlhšiu dobu prevádzky by vybraný lis na olej mal mať.

Lisy na oleje – obľúbené produkty

Rýchlosť lisovania, kapacita zásobníka a prevádzková teplota

Ďalším dôležitým kritériom je rýchlosť lisovania. Tá má spolu s maximálnou dobou nepretržitej prevádzky vplyv na množstvo oleja, ktoré si môžete pripraviť na jedenkrát. Väčšina elektrických lisov na olej vylisuje 100 g semien za 3 až 6 minút.

Ako príklad vhodného modelu pre viacčlennú rodinu môžeme uviesť lis na olej s kapacitou zásobníka 500 g. Maximálna doba jeho nepretržitej prevádzky by mala byť dlhšia, ako nevyhnutne potrebuje na extrahovanie jednej várky. Vďaka tomu ho budete môcť naplniť viackrát a získate väčšie množstvo oleja.

Pri výbere sa zamerajte aj na prevádzkovú teplotu. Tá by mala byť čo najnižšia, aby si extrahovaný olej zachoval všetky vitamíny a minerálne látky, ktoré obsahovalo pôvodné semeno. Vďaka tomu si budete môcť vychutnať zdravý, za studena lisovaný olej, ktorý sa s tými z veľkovýroby nedá ani porovnať.

Druhy semien

Množstvo vylisovaného oleja závisí aj od druhu semienok alebo orechov, ktoré spracovávate. Každá olejnatá potravina má totiž iný pomer obsahu oleja. Pri lisovaní 500 g sezamu tak môžete získať až 230 g čerstvého oleja. No, napríklad, pri lisovaní rovnakého množstva tekvicových semienok získate len 160 g oleja.

Rozdiel medzi lacnými a drahšími lismi

Hlavný rozdiel medzi lacnejšími a drahšími modelmi spočíva v kvalite, spoľahlivosti a funkčnosti. Nízka cena sa môže odraziť na ich odolnosti a lacnejšie modely nedisponujú certifikátmi o kvalite použitého materiálu. Odlišnosti nájdete tiež v množstve funkcií, ktoré lis na olej ponúka. Podstatným rozdielom je, že lacnejšie modely si často vedia poradiť s oveľa menším počtom rôznych druhov semien. Na druhej strane, kvalitné a častokrát drahšie modely, dokážu lisovať olej z takmer všetkých semiačok od ľanových až po arašidy.

Funkcie, ktoré by mal mať dobrý lis na oleje

Kvalitný lis na oleje by mal mať viacero základných funkcií, ktoré vám uľahčia jeho používanie. Hneď prvou je elektrický pohon. Naraziť totiž môžete aj na ručné modely. Nie je na nich nič zlé, no ak si chcete pravidelne dopriať čerstvý olej, môže byť ručné lisovanie celkom náročné.

Jednoduchý na údržbu

Ďalej by mal byť dobrý a funkčný lis na olej jednoduchý na údržbu. To zahŕňa bezproblémový prístup k častiam, ktoré prichádzajú do styku s olejom. Konkrétne ide o nádobu na jeho zber a extrakčné teleso, ktoré je spravidla tvorené valcom a skrutkou. Nevyhnutnou súčasťou balenia s novým lisom by malo byť tiež príslušenstvo na čistenie, teda špeciálna kefka, vďaka ktorej ľahko odstránite všetky zvyšky po lisovaní. Skvelou funkcionalitou je tiež samočistenie, ktoré väčšinu práce urobí za vás.

Vylisuje olej z rôznych semien

Dobrý lis na olej by sa nemal dať zastaviť ani tvrdšími semenami a orechmi. Bez problémov by preto mal zvládnuť vylisovať nielen makový či sezamový olej, ale aj olej z mandlí, kešu alebo lieskovcov. V zozname potravín nevhodných na lisovanie by ste preto mali nájsť len čerstvé ovocie, olivy a semená neobsahujúce olej.

Veľkou výhodou, aj keď možno nie priamo funkciou, je dostupnosť náhradných dielov a autorizovaného servisu. Vďaka tomu sa vám bude zariadenie v prípade potreby ľahšie reklamovať a opravovať. Lis na olej vám tak poslúži oveľa dlhšie.

Tipy na kvalitný lis na oleje

Nájsť ten pravý produkt pre vás v ponuke na trhu môže byť niekedy náročné. Preto vám prinášame tip lis na olej, ktorý spĺňa všetky kritériá a funkcionality, ktoré by kvalitný produkt rozhodne mal mať.

FRANTOIL – LIS NA OLEJ LISOVANÝ ZA STUDENA SIQUR SALUTE

Domáci lis na olej Frantoil vás poteší z každého ohľadu. Vydrží nepretržito pracovať až 60 minút a extrakcia 500 g semien mu zaberie 12 – 15 minút. Inak povedané, 100 g semien zvládne do 3 minút, čím sa radí medzi najrýchlejšie modely. S jeho pomocou si môžete dopriať čerstvý za studena lisovaný olej, z akýchkoľvek orechov alebo semien s obsahom oleja. Bez problémov zvládne prípravu ľanového, repkového, tekvicového, slnečnicového, arašidového či píniového oleja. Hoci sa prístroj zvonku môže počas lisovania zahriať na vyššiu teplotu, vnútri nikdy nepresiahne 27 °C. Získate tak prírodný olej so všetkými vitamínmi a minerálnymi látkami, ktoré prirodzene obsahuje.

Lis na olej Frantoil je vyrobený z plastu a nehrdzavejúcej ocele. Všetky použité materiály boli testované a sú vhodné pre styk s potravinami. Plastové časti neobsahujú toxickú látku BPA.

Súčasťou balenia je set na čistenie a nechýba ani funkcia samočistenia. Tá sa automaticky zapne vždy po dokončení lisovania. Samočistenie trvá približne 3 minúty a po jeho skončení sa stroj sám vypne.

Zdroj: Bionakupy.sk
5/5 - (4 votes)

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *